Timoleon

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Yiğit Doğrusöz
tarihinde yayınlandı 17 Mayıs 2016
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Yunan
Greek Fortifications (by The Creative Assembly, Copyright)
Yunan Tahkimatı
The Creative Assembly (Copyright)

Timoleon (411 - 337 MÖ) Syracuse II tiranını ve bir Kartaca ordusunu tüm olumsuzluklara rağmen mükemmel bir şekilde mağlup eden Korintli devlet adamı ve generaldi. Kalıcı olarak adaya yerleşerek, birçok Sicilya şehir devletinin hükümetlerini onlara siyasi özgürlük vererek yeniden organize etti ve böylece daha sonra sürekli bir refah döneminin temellerini attı. O, Plutarch'ın Lives biyografilerinden birinin konusudur ve antik yazarlar, tiran katili Timoleon'a yönelik sınırsız övgülerinde dikkate değer ölçüde tutarlıydılar.

Çocukluk ve Gençlik Yılları & Kariyeri

Timoleon Korint'te doğdu ve babası Timodemus ve annesi Demariste'ydi, bu yüzden her iki taraftan da aristokrat bir ailede büyüdü. Timoleon'un gençliği ve hatta hayatının ilk yarısı hakkında çok az şey biliniyor, bunun yanında MÖ 368'de Korint ve Argos arasındaki savaşta ortak bir asker olarak savaştı. Sonra, MÖ 360'ların ortalarında, Timoleon, güç delisi ve popüler olmayan Timophanes'i kardeşini öldürmek gibi dramatik bir adım attı ve böylece Korint'teki tiranlığına son verdi. Ondan sonra ies, Timoleon'un neler yaptığına dair hiçbir şey bilmediğimiz yirmi yıllık bir boşluk oluşuyor. Plutarch, onun kamusal hayattan çekildiğini ve kardeşini öldürdüğü için pişmanlık içinde bir keşiş gibi yaşadığını iddia ediyor.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Syracuse'a Karşı Mücadele

Korint'in Sicilya'daki eski kolonisi Syracuse, MÖ 344'te tiran II. Dionysius'un ikili tehdidine ve Kartaca'nın olası istilasına karşı yardım çağrısında bulunduğunda, Timoleon sefere general (strategos) olarak liderlik etmek üzere seçildi ve bir arkadaşının ona söylediği gibi, şimdi kardeşinin katili olarak itibarını silme ve tiran katili olarak ün kazanma fırsatı bulacaktı. Plutarch'a göre, Delphi'deki kahine yaptığı ziyarette defneden yapılmış zafer tacının duvardan düşüp kafasına düştüğü yerden yola çıkmadan önce bir hoş geldin alameti aldığında işler iyi gidiyordu.

"Zorbaları devirdi, barbarlara boyun eğdirdi... ve sonra onların kanunlarını Sicilya halkına geri verdi". Timoleon'un kitabesi.

Timoleon'un kuvveti 700 paralı asker ve başka bir Korint kolonisi Corcyra'dan (Corfu) iki gemi ve İyonya Denizi'ndeki Leucas'tan bir gemi içeren on gemiden oluşuyordu. Timoleon, MÖ 344'te Tauromenium'a (modern Taormina) ulaştı ve ardından Adranum'daki bir savaşta, Leontini'nin zorbası Hicetas'ı yendi. Takviyeler geldiğinde Timoleon, Syracuse'un kendisine bir saldırı düzenledi. Dionysius'un bölge üzerindeki baskıcı saltanatından bıkan birkaç Sicilya şehri tarafından desteklendi: Adranon, Katane, Tauromenium ve Tyndaris. Mücadele başarılı oldu ve Dionysius II, Korint'te sürgünde yaşamak zorunda kaldı. Hatta Timoleon, eski tiranın zorunlu emekliliğinde geçimini sağlamak için küçük bir ödeneğe sahip olmasını oldukça cömertçe sağladı.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Kartaca'ya Karşı Timoleon

Bununla birlikte, Kartaca'dan bir ordu Sicilya'yı tekrar MÖ 341'de işgal etmek için bu siyasi istikrarsızlık anını özenle seçtiğinden, Timoleon'un başarısının tadını uzun süre çıkarmasına izin verilmedi. Yine de, savaştan önce askerleri, Timoloen'in, tıpkı Delphi'de olduğu gibi zaferin tacını gösterdiğini söylediği maydanoz yükleri taşıyan bazı eşekleri geçtiğinde iyi bir alâmet aldı, bu sefer Korint'in Isthmian oyunlarında galiplere maydanoz taçları verme konusundaki uzun geleneğine atıfta bulundu. Korint generali, adanın batısındaki Crimisus (veya Krimisos) nehri yakınında düşmanla çatıştı ve güçleri nehir tarafından ikiye bölündüğünde ve şiddetli bir fırtına sırasında ikinci kez saldırarak, emrinde çok daha küçük bir ordu olmasına rağmen Kartacalıları yenmeyi başardı (Plutarkhos'a göre 70.000'e karşı 6.000). Yenilmiş ve 12.000'den fazla adam kaybetmiş olsalar da, Kartacalılar hala büyük bir orduyu savaşa sokabiliyorlardı ve bu nedenle sorun çıkarmak için etrafta dolaşarak diğer çeşitli Sicilya şehir devletlerine desteklerini sundular. Sonuç ise, MÖ 338'de Timoleon ve Kartacalılar arasında adayı iki etki alanına bölen bir pazarlık oldu. eğer batı kesiminde kalırlarsa, adanın doğu kesimini elinde tutacaktı.

Magna Graecia
Magna Graecia
Future Perfect At Sunrise (CC BY-SA)

Sicilya'yı Yeniden Düzenleme ve Canlandırma

Timoleon daha sonra kendi alanındaki çeşitli tiranlıkların yönetimini sistematik olarak ele geçirmeye başladı, şehirlere daha fazla özerklik verdi ve Syracuse'da yeni bir anayasa kurdu. İkinci şehirde hükümet biçiminin tam olarak ne olduğu açık değildir. Demokrasi önerileri, böyle bir sisteme sahip olmayan Korint tarihi ile örtüşmemektedir. Elbette, Timoleon kendisine geniş yetkiler verdi ve hayırsever bir otokrat (strategos autokrater) olarak hüküm sürdü. Bu yeni rejimi pekiştirmek için Yunan ve İtalyan anakaralarından yaklaşık 60.000 yerleşimci getirildi ve ada genelinde bulunan kendine özgü Pegasus tasarımına sahip çok sayıda Korint madeni parası (hem Korint'ten hem de yerel olarak basılmış) kültürel ve finansal bir varlık olarak kullanıldı. Bölgede korsanlık da durduruldu ve kalan paralı askerler adadan temizlendi. Böylece, Sicilya hem şehir hayatında hem de adanın tarımında adeta bir rönesans gördü.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Ölüm ve Kalıcı İtibar

Timoleon, MÖ 330'ların ortalarında, görme duyusu kaybettiğinden dolayı kamu görevinden gönüllü olarak emekli olduktan sonra huzur içinde yaşlılıktan öldü. Syracuse meydanına gömüldü ve yaptıklarını anmak için şu yazıt yapıldı: "Zorbaları devirdi, barbarları boyunduruğu altına aldı, harap olmuş şehirlerin en büyüğünü yeniden yerleştirdi ve sonra onların yasalarını Sicilya halkına geri verdi" (Plutarch, 187). Tarihsel kaynaklar da Timoleon'u kendi çıkarları yerine halkının çıkarları doğrultusunda yöneten birkaç siyasi liderden biri olarak bilinen adil, mütevazı ve dindar bir adam olduğunu doğrular. O halde, ölümü üzerine, sadece oikistes (bir koloni kurucusu) statüsüyle gömülmekle kalmamış, aynı zamanda Siraküzalılar Timoleonteum adlı yeni bir spor salonunu da ona adamış ve onuruna yıllık oyunlar düzenlemiş olmasına şaşmamalı.

Kaynakça

Çevirmen Hakkında

Yiğit Doğrusöz
Yiğit Doğrusöz is a Turkish student-translator. He is studying Translation and Interpretation (English) at Dumlupinar University. He volunteers for many translation activities.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimarlık, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2016, Mayıs 17). Timoleon [Timoleon]. (Y. Doğrusöz, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-14778/timoleon/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Timoleon." Çeviren Yiğit Doğrusöz. World History Encyclopedia. Son düzenleme Mayıs 17, 2016. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-14778/timoleon/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Timoleon." Çeviren Yiğit Doğrusöz. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 17 May 2016. Web. 07 Ara 2022.