Yama

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Alper Gedik tarafından çevrildi
13 Temmuz 2015 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
Yama (by Unkown Artist, Public Domain)
Yama
Unkown Artist (Public Domain)

Yama, Hindu ölüm tanrısı, ataların kralı ve ruhların varış yeri konusunda nihai yargıçtır. Ayrıca 'Kısıtlayıcı', Pretaraja veya 'Hayaletler Kralı', Dharmaraja veya 'Adalet Kralı' olarak da bilinir ve Daksinasapati, Güney Mahallesi'nin naibi olarak kabul edilir. Yama ayrıca Antaka, Kala veya Mrtyu kelimelerine benzer olarak kısaca 'Ölüm' olarak da ifade edilebilir. Bir kişinin eylemlerinin kayıtlarına dayalı olarak doğruya karar verme sorumluluğu nedeniyle, tanrı özellikle hukukun üstünlüğü ile ilişkilendirilir. Yama ayrıca İran mitolojisinde, geleneksel Çin ve Japon mitolojisinde ve Budizm unsurlarında da mevcuttur.

Yama'nın Aile İlişkileri

Yama, güneş tanrısı Vivasvat'ın (veya diğer versiyonlarda Visvavasu) oğludur ve annesi Saranyu-Samjna'dır (Vicdan). Manu veya Vaivasvata'nın erkek kardeşidir ve ayrıca Yami (veya Yamuna) adında ikiz bir kız kardeşi vardır. Bazı mitlerde Yama ve Yami, insan ırkının ilk insanları ve yaratıcılarıdır, ancak diğer versiyonlarda Yama, ölen ilk insandır ve dolayısıyla bir sonraki dünyaya ilk geçen insandır. Yama, beş Pandu prensinden biri olan Yudhisthira'nın babası olarak kabul edilir. Eşleri Hemamala, Vijaya ve Susila'dır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Ruhların Yargıcı Yama

Diğer kültürlerdeki ölülerin tanrısı veya yeraltı dünyasının aksine, Yama her zaman kötülerin cezalandırıcısı olarak tanımlanmaz. Yine de bazıları, özellikle iki büyük tazısı yüzünden tanrıdan korkar. Bu korkunç yaratıkların dört gözü vardır ve ölülerin Yama'ya ulaşmak için izlemesi gereken yolu korurlar. Köpekler bazen ruhları Yama'ya çağırmak için yaşayanların dünyasına gönderilir. Diğer versiyonlarda, bir kuş bu görevi yerine getirir ve ölüleri karanlık yeraltı dünyasının derinliklerinde tanrının şehri Yamapura'ya çağırır. Yine başka bir versiyonda, Agni (Hindu ateş tanrısı ve Yama ve Yami'nin oğlu) ölüleri Yama'ya götürür.

İYİler, SONSUZ MUTLULUĞUN KEYFİNİ ÇIKARIR VE KUTSAL CENNETLERDE YILDIZLAR OLARAK PARLARLAR.

Ruhlar Yama'nın Kalici sarayına vardıklarında, önce Yama'nın kapıcısı Vaidhyata tarafından karşılanırlar ve daha sonra iki görevli Kalapurusa ve Chanda (veya Mahachanda) onları büyük tanrının huzuruna çıkarır. İlk olarak, dünyevi eylemleri Yama'nın büyük bir katibi olan ve Agrasandhani'ye danışan Citragupta tarafından okunur. Bu kanıta dayanarak Yama, yargı tahtına (Vicarabhu) oturur ve elindeki üç seçeneği değerlendirir. Birincisi ve en iyisi, soma içilerek ölümsüzlük verilmesi ve Yama'nın kral olduğu bilge ve aziz çukurlar veya Manes ile sonsuza dek yaşamaya gönderilmesidir. Burada iyiler sonsuz mutluluğun tadını çıkaracak ve kutsal göklerde yıldızlar gibi parlayacak. İkinci seçenek, ille de bir insan olarak olmasa da, iyi bir yaşam sürmenin başka bir yolunun olması için dünyaya geri gönderilmek ve yeniden doğmaktır. Üçüncü ve en kötü seçenek ise cehennemin 21 katına indirilmek; seviye ne kadar düşükse, ceza o kadar kötü olur.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Yama'nın Laneti

Yama, Puranalar'da pek de hoş olmayan bir bölümde görünür. Annesi Samjna'yı (ya da başka bir versiyonda, babasının hizmetçilerinden biri olan Chaya'yı) tekmelemeye çalışan Yama, yalnızca olası kurbanından bir lanet almayı başardı. Hiç iyileşmeyen ve kurtçuklarla istila edilmiş olan korkunç derecede yaralı bir bacağa sahip olmaya mahkûm edildi. Neyse ki Yama için babası ona bacağındaki tüm haşaratları yiyen bir horoz verdi ve sonunda kalıcı olarak hasar görmüş bacağı ona Şırnapada veya 'buruşmuş ayak' adını kazandırmış olsa bile iyileşti.

Sanatta Yama

Hindu sanatında Yama, genellikle yeşil veya mavi tenli ve kırmızı cübbe giymiş olarak tasvir edilir. Taşıtı bir bufalo (ya da fil) ve genellikle güneşin bir bölümünden yapılmış bir gürz ya da değnek ve bir ilmik taşır, bu sonuncusu ruhları yakalama rolünün simgesidir. Aslında, bazen "ilmik taşıyıcısı" olan Pasi olarak da bilinir.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Yama'nın Gsin-rje olarak bilindiği Tibet'te, tanrı genellikle şeytani bir yüzle temsil edilir ve birinin üzerine acımasızca damgalanır. Yama, Kamboçya'daki Angkor Wat'taki kabartmalarda benzer pozlarda görünüyor. Son olarak, Yen-lo wang olarak bilindiği birçok Çin tapınağında tanıdık bir heykel figürüdür.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Alper Gedik
Hello, my name is Alper Gedik. I am 22 years old. I am a translation and interpreting student. Also, I am a freelance English tutor. I love reading English adventure books and I am interested in history.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2015, Temmuz 13). Yama [Yama]. (A. Gedik, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13915/yama/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Yama." tarafından çevrildi Alper Gedik. World History Encyclopedia. Son güncelleme Temmuz 13, 2015. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-13915/yama/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Yama." tarafından çevrildi Alper Gedik. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 13 Tem 2015. İnternet. 23 May 2024.