Kaskalar

Tanım

Rodrigo Quijada Plubins
tarafından yazıldı, Eslem Yılmaz tarafından çevrildi
24 Şubat 2013 tarihinde yayınlandı
X
translations icon
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
Hittite Empire c. 1300 BCE (by DBachmann, CC BY-SA)
Hitit İmparatorluğu M.Ö. 1300 civarı
DBachmann (CC BY-SA)

Kaska ya da Kaskalar, Kuzey Anadolu'da (bugünkü Türkiyede), Kızıl Irmak nehrinin ağzının çevresinde, Hitit imparatorluğuna sınırı olan ve sürekli rahatsız edilen bir Pontus kabilesiydi. Bu bölge çoğunlukla dağlıktır ve Kaska muhtemelen orada esnek bir konfederasyon oluşturan basit yerleşim yerlerini işgal etmişti.

Kaska'nın tarihte ilk kez ortaya çıkışı, I. Hantili'nin (MÖ 1590-MÖ 1560) saltanatı sırasında, kutsal Nerik şehri de dahil olmak üzere toprakları işgal ettikleri zamandı. Şehir, iki yüzyıl sonrasına kadar Hititlerin kontrolü altına alınamadı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Kaska, Hitit topraklarına defalarca kez girmiş fakat Kaskan ve Hitit toprakları arasında geçit olan Nerik şehri çevresi dışında, hiçbir zaman kalıcı bir işgale sahip olmamıştır. Tudhaliya saltanatı sırasında, büyük bi Kaska istilası -belki de diğer Hitit düşmanlarının saldırılarıyla eş zamanlı olarak- yanıp kül olan (MÖ 1380), Hitit'in başkenti Hattuşa'nın kısa süreli işgaline yol açtı.

Hititlerin en büyük krallarından biri olan ıı. Mürsilinin saltanat döneminin çoğunluğu (MÖ 1321- MÖ 1295), kaska'ya karşı seferberlığe adanmıştır.

Hititler de tarihleri boyunca Kaska bölgesine karşı bir çok cezai sefer düzenlediler ve asla bölgeyi kontrolleri altına alamadılar. Hititlerin en büyük krallarından biri olan II. Mürsili'nin saltanat döneminin çoğunluğu (MÖ 1321- MÖ 1295) Kaska'ya karşı seferberliğe adanmıştır. Mürsili kendi zamanında Kaska kralı olarak görev yapan Pihhuniya adında bir Kaskan liderinin olduğunu, bunun Kaskan meselelerinde daha önce hiç görülmemiş bir şey olduğunu belirtti. Hitit kralı I. Arnuwanda döneminde olduğu gibi, arada sırada Hititler ve Kaska önderlerinin barış içinde birlikte yaşama anlaşmaları imzalayabiliyorlardı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Kaskalar, Hitit imparatorluğunun son çöküşünde (MÖ 1200), uzaktan diğer istilacılara, Deniz Halkına ve Friglere, katıldı. Bundan sonra, Kaska ile ilgili ana kaynağımız Hitit kayıtları olduğu için onların izini kaybediyoruz; Anadolu'daki genel siyasi ve etnik ortam değiştikçe, bunlar ortadan kayboluyor. Ancak, bir süre sonra kralı Tiglath-Pileser'in (MÖ 1112- MÖ 1072), Kaskan güçlerine karşı savaştığı komşu Asur imparatorluğunda, onlara atıfta bulunulur. Kaska ile ilgili son bahsetme, MÖ 700 civarında onlarla savaşan Asur kralı II. Sargon zamanından gelir.

Bibliografya

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Plubins, R. Q. (2013, Şubat 24). Kaskalar [Kaskians]. (E. Yılmaz, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11777/kaskalar/

Chicago Formatı

Plubins, Rodrigo Quijada. "Kaskalar." tarafından çevrildi Eslem Yılmaz. World History Encyclopedia. Son güncelleme Şubat 24, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11777/kaskalar/.

MLA Formatı

Plubins, Rodrigo Quijada. "Kaskalar." tarafından çevrildi Eslem Yılmaz. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 24 Şub 2013. İnternet. 13 Nis 2024.