Sistrum

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Cansu Sarioglu tarafından çevrildi
15 Eylül 2012 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, İtalyanca, Farsça, İspanyolca
X
Ancient Greek Sistrum (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Antik Yunan Sistrumu
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Sistrum (çıngırak), ilk olarak eski Mısırlılar tarafından kullanılan, eski Yunan müzik uygulamalarında yaygın olarak kullanılan ve genellikle heykel ve çanak çömlek gibi görsel sanatlarda tasvir edilen müzikal bir vurmalı çalgıydı. Kil, ahşap veya metalden yapılan enstrüman, özellikle dini ayinlerde ve festivallerde diğer enstrümanlara ritmik eşlik etti. Enstrümanı bir çıngırak gibi sallayarak çalınan, yatay çubuklar üzerindeki hareketli nesneler veya çubukların kendilerinin çerçeveye karşı serbest hareketi, sesler üretti.

Aslen Mısırlı olan ve ilk olarak Eski Krallık'ta görülen enstrüman, İsis'in onuruna yapılan ritüel ayinlerle yakından ilişkiliydi. Gerçekten de, Mısır sanatında, tanrıça ve rahibeleri genellikle bir sistrum tutarken tasvir edilir. Mısır'da enstrümanın iki formu vardı - oval bir çember veya tapınak şekli. Yunan kültüründe sistrum uzun bir çember gibi şekillendirilmiş ve alaylarda, kurbanlarda, festivallerde ve cenaze bağlamlarında kullanılmıştır. En eski örnekler Minos Girit'inden (MÖ 2000-1900 civarı) kalmadır ve çember şeklindeki çerçevenin kenarlarına çarptıklarında ses oluşturmak için iki sabit ahşap yatay çubuk ve üç kil hareketli disk ile kilden yapılmıştır. Bununla birlikte, kildeki versiyonların belki de çalınmak üzere tasarlanmamış olması (ses üretimleri düşüktür), bunun yerine enstrümanı cenaze bağlamlarında temsil etmesi mümkündür. Gerçekten de, mezarlarda birçok sistrum ve benzeri müzik aleti bulunmuştur, bu da müziğin öbür dünyanın bir parçası olduğu inancına işaret etmektedir. Sistrumların kil versiyonları da çocuk oyuncakları olarak kullanılmış olabilir.

Ancient Egyptian Sistrum
Eski Mısır Sistrumu
Carole Raddato (CC BY-SA)

Bronz renkteki sistrumların günümüze ulaşan örnekleri vardır, çoğunlukla mezar bağlamında bulunur. İlginç bir örnek, Attika'da bulunan MÖ 2. yüzyılın ikinci yarısından kalmadır. Bu sistrum, çemberin içine ve dışına kayan azalan uzunlukta dört bronz yatay çubuğa sahiptir. Çemberin üstünde modellenmiş bir köpek ,sapın tabanında modellenmiş bir boğa başı vardır. Sapın kendisi, oyulmuş bir sermaye ile tepesinde bulunan ve sapı çembere bağlayan bir sütuna benzemek için altı auloi'lik bir kümeyi temsil edecek şekilde oyulmuştur.

Yunan sanatında, alaylardaki dansçılar bazen bir sistrum tutarken tasvir edilir. Ünlü bir örnek, Minos Giriti'ndeki Aya Triadası'ndan (MÖ 1500-1450) bir hasat festivali alayında bir sistrum oyuncusunu tasvir eden Biçerdöver Vazosu'dur.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Cansu Sarioglu
Hi! I'm Cansu. I love history and translation because it is very important to interpret social events correctly.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Eylül 15). Sistrum [Sistrum]. (C. Sarioglu, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11329/sistrum/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Sistrum." tarafından çevrildi Cansu Sarioglu. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 15, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-11329/sistrum/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Sistrum." tarafından çevrildi Cansu Sarioglu. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 15 Eyl 2012. İnternet. 24 Haz 2024.