Mars

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Necip Can Bek tarafından çevrildi
16 Ocak 2014 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İspanyolca
X
Mars Ultor (by Mark Cartwright, CC BY-NC-SA)
Mars Ultor
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

Mars, Roma savaş tanrısıydı ve Roma panteonunda Jüpiter'den sonra ikinci sıradaydı. Tanrıyla ilgili mitlerin çoğu Yunan savaş tanrısı Ares'ten ödünç alınmış olsa da, yine de Mars'ın Roma'ya özgü bazı özellikleri vardı. Genellikle dürtüsel ve yıkıcı Ares'ten daha sağduyulu olarak kabul edilen Mars, daha dövüş odaklı Romalılar tarafından daha erdemli bir figür olarak görülüyordu. Roma'nın ve Roma yaşam tarzının koruyucusu ve şehir sınırlarının ve hudutlarının savunucusu olarak onuruna savaşla ilgili önemli festivaller düzenlenirdi ve tanrı aynı zamanda kurt ve ağaçkakanla da yakından ilişkiliydi.

Mars, Roma'nın efsanevi ikiz kurucuları olan Romulus ve Remus'un babası olarak kabul edildi. Hikayeye göre, anneleri Vestal Virgin Rhea Silvia, uyurken Mars tarafından tecavüze uğradı ve rüyalarında yere bir saç tokası düşürdüğü ve içinden iki ikiz ağacın çıktığı bir hayal gördü. Zamanla ağaçlardan biri o kadar büyüdü ki, Romulus'un nihai başarısına ve devasa Roma İmparatorluğu'nun büyümesine atıfta bulunan gölgesiyle tüm dünyayı kapladı.

Martius (Mart) ayı, tanrının adını almıştır. Genellikle askeri seferlerin hazırlanması ve sona ermesiyle bağlantılı olan önemli festivaller ve törenler, Mart ve Ekim aylarında tanrının onuruna düzenlenir.

Savaş tanrısı ile ilgili bir başka efsane, bu eşsiz Romalı, onun Anna Perenna ile evliliğiydi. Hikaye Ovid'in Fasti'sinde yeniden anlatılıyor ve Mars'ın Minerva'dan daha az olmayan bir figüre aşık olmasıyla başlamakta, ancak bakire bilgelik ve zanaat tanrıçası, tamamen etkilenmemiş, aşk dolu ilerlemelerini reddediyor. Minerva'yı nasıl daha iyi etkileyip onun beğenisini kazanabileceğini merak eden Mars, Yeni Yıl ve Zaman'ın yaşlı tanrıçası Anna Perenna'dan yardım istedi. Bununla birlikte, Anna Perenna yakışıklı savaş tanrısını kendisi için oldukça hayal etti ve bu yüzden Minerva kılığına girerek Mars'ı aldattı ve bir peçe takarak tanrıyı onunla evlenmesi için kandırdı. Kadınsı kurnazlığın bu ünlü bölümü, genç kızların müstehcen şarkılar söylediği 15 Mart'ta Roma'da anıldı.

Martius (Mart) ayı, tanrının adını almıştır. Genellikle askeri seferlerin hazırlanması ve sona ermesiyle bağlantılı olan önemli festivaller ve törenler, Mart ve Ekim aylarında tanrının onuruna düzenlenir ve Mars'ın özel olarak adanmış rahipleri olan Flamen Martialis tarafından gerçekleştirilirdi. Bu ayinler tarımla da bağlantılı olabilir, ancak Mars'ın Roma yaşamının bu alanındaki rolünün doğası bilim adamları tarafından tartışılmaktaydı. Yılın ilk festivali aslında ilk Equirria ile 27 Şubat'taydı, ardından yoğun bir Mart'ı izledi. 1 Mart'ta (eski Yeni Yıl Günü) düzenlenen feriae Marti festivali, 14'ünde ikinci Equirria, 17'sinde agonium Martiale, 19'unda Quinquatrus (daha sonraki zamanlarda Minerva Mars'ın rolünü üstlenecekti) ve Tubilustrium 23 Mart'ta (ve yine 23 Mayıs'ta). Bu festivallerin ayrıntıları bazen kabataslak olabilirdi, ancak çoğu savaş ve savaş araçlarıyla ilgiliydi. Tubilustrium, trompetleri temizlemek ve desteklemek için bir dizi ayin içeriyordu, Equirria ise sefer sırasında atların her şeyin yolunda gitmesini sağlamaktı. Bir diğer önemli ritüel de yola çıkmak üzere olan ordu komutanı tarafından Regia'da saklanan tanrının kutsal mızraklarını sallayan kişi tarafından gerçekleştirildi. General 'Mars vigilia' diye bağırdı ve şüphesiz hızlı ve kolay bir zafer istedi.

Fresco of a Statue of Mars, Pompeii
Mars Heykeli Fresk, Pompeii
Carole Raddato (CC BY-NC-SA)

Mars'ın merkezi tanrı olduğu festivallere ek olarak, kendisi, Jüpiter ve Quirinus'u içeren antik tanrı üçlüsü ile ilgili törenlere de katıldı. 1, 9 ve 23 Mart'ta, bu kutsal üçlünün, Salii'nin rahipleri ilahiler söylediler ve antik ancilia figürü sekiz kalkanlarını içeren bronz çağı zırhlarını giydiler. Mars, o ayın 15'inde düzenlenen Equus Ekim'de yeniden sahneye çıktı. Bu, Roma'daki Campus Martius'ta büyük bir at yarışının yapıldığı zamandı. Şüphesiz, yarışı kazanan kişi halk arasında büyük bir onur ve iyilik kazanacaktı, ancak kazanan takımın atlarından birinin kaderi daha az şanslıydı, çünkü hayvan kurban edildi ve kafa yerel halk tarafından çok aranan bir ödül haline geldi. Son olarak, 19 Ekim'de Aventine'de düzenlenen ve silahların kış için saklanmadan önce saflaştırılmasını içeren Armilustrium festivali vardı.

Çevirmen Hakkında

Necip Can Bek
20 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde İngilizce Mütercim Tercümanlık 2.sınıf öğrencisiyim. Edebiyat ve Tarih alanındaki metinleri çevirmeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2014, Ocak 16). Mars [Mars]. (N. C. Bek, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10341/mars/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Mars." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ocak 16, 2014. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10341/mars/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Mars." tarafından çevrildi Necip Can Bek. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 16 Oca 2014. İnternet. 30 May 2024.