Karyatid Sütunları

Sunucu Maliyetleri Bağış Kampanyası 2023

Her ay milyonlarca okuyucusu olan bir web sitesini yönetmek pahalıdır. Sadece sunucularımız için değil, aynı zamanda içerik dağıtım ağımız, Google Workspace, e-posta ve çok daha fazlası gibi ilgili hizmetler için de ödeme yapıyoruz. Bu parayı dünya için daha fazla ücretsiz tarih içeriği üretmeye harcamayı tercih ederiz. Yardımlarınız için teşekkür ederiz!
$256 / $21000

Tanım

Mark Cartwright
Yazar: , Tercüme Eden: Orhan Can Çalışkan
tarihinde yayınlandı 29 Ekim 2012
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Fransızca, İspanyolca
Caryatids of the Erechtheion (by Dennis Jarvis, CC BY-NC-SA)
Erehteyon Karyatidleri
Dennis Jarvis (CC BY-NC-SA)

Karyatid, ayakta duran kadın figürü şeklini alan mimari bir sütuna verilen isimdir. İlk örnekler antik Yunan mimarisinden geliyor ve gerçekten de en ünlü örnekler Atina Akropolisi'ndeki Erehteyon'un güney verandasında, orijinalleri şu anda kentin Akropolis Müzesi'nde bulunuyor.

Adı ve Kökeni

Karyatid terimi ilk olarak M.Ö. 4. yüzyılda ortaya çıkmış ve Vitruvius tarafından Lakonya'daki Karyai'ye atıfta bulunarak, kadınların Artemis onuruna kafalarında bir sepet dengeleyerek dans ettikleri ve Karyatidlerin Arkaik mimaride kullanıldığı yerlerde icat edilmiştir. Bunlar, Arkaik dönem boyunca yaygın olan ve İyon mimarisinde sütun olarak kullanılan hem erkek hem de kadın figürlerinin daha önceki korai heykellerinin bir evrimiydi. Bunlar, sütun tasarımında sıklıkla hayvan figürleri kullanan Farsça sütunların bir evrimiydi.

Reklamları Kaldır

Advertisement

EN ÜNLÜ KARYATİDLER, ATİNA AKROPOLİSİ'NDEKİ EREHTEyON SUNDURMASININ ÇATISINI DESTEKLEYEN ALTI KİŞİDİR.

M.Ö. 6. yüzyıla ait arkaik Karyatidler genellikle Delfi ve Olimpia gibi dini tapınaklarda belirli devletlerden gelen teklifleri barındırmak için inşa edilen, Hazine binalarının verandalarında kullanılmıştır. Delfi'deki en önemli hazine Sifniler'dendi (M.Ö. 525) ayrıca bu ve diğer en az iki hazinede Karyatidler vardı. Bu dönemin karyatidleri, sütun sermayesi ile birleşmeyi kolaylaştırmak için genellikle başın üstünde kısa bir sütun tamburuna sahiptir.

Erehteyon

En ünlü Karyatidler, Atina Akropolisi'ndeki Erehteyon'un sahte güney sundurmasının çatısını destekleyen altı kişidir. Bu bina M.Ö. 421-406 yılları arasında Perikles'in büyük şehir mimarisini gençleştirme projesinin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Erehteyon, Athena'nın eski ahşap kült heykeline ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş, aynı zamanda Erechtheus (Atina'nın efsanevi kralı), kardeşi Boutes, Hephaistos ve Poseidon'un kültleri için bir merkez görevi görmüştür. Karyatidler, Klasik heykelin temel unsurları haline gelecek özellikleri sergiliyor: ki bunlar vücuda yapışan kıyafetler ('ıslak görünen') ve kalçaların ve bacakların cesur ve daha dinamik bir şekilde konumlandırılması. Her Karyatid aynı elbiseyi giyse de - kuşaklı bir Doric peoplos ve kısa himation - her biri benzersiz bir şekilde işlenmiştir, özellikle karmaşık örgülü saç stillerinde (en iyi arkadan görülür) göze çarpan bir özelliktedirler. Figürlerin kolları ne yazık ki kaybolmuştur, ancak Roma nüshaları sağ ellerinde phialai - libasyon dökmek için sığ kaplar - tuttuklarını gösterirken, sol elleri bornozlarını hafifçe kaldırmışlardır. Bilim insanları, büyük olasılıkla Phidias'ın öğrencisi ve meslektaşı Alcamenes'in atölyesinden farklı sanatçılar tarafından oyulduklarına inanıyorlar.

Reklamları Kaldır

Advertisement

The Erechtheion, Athens
Erehteyon, Atina
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

İlginçtir ki, Erehteyon'un girişi, efsanevi kral Kekrops'un mezarı olduğuna inanılan şeyin üzerinde durmaktadır ve belki de Karyatidler ve onların libasyon gemileri bu gerçeğe bir övgü niteliğindedir - libasyonlar dini bayramlar sırasında ölülere bir teklif olarak toprağa dökülmüştür. Şimdiki akropoldeki Karyatid sütunları kopyadır, orijinallerin beş tanesi Atina Akropol Müzesi'nde bulunur ve diğeri Londra British Museum'da bulunur.

Kaynakça

  • Boardman, J. Greek Sculpture The Archaic Period. Thames & Hudson, London, 2005
  • Boardman, J. Greek Sculpture The Classical Period. Thames & Hudson, London, 2005
  • Green, P. The Parthenon. Newsweek Book Division, New York, 1973
  • Papathanassopoulos, G. The Acropolis. Krene Editions, Psychico, 2006
  • Servi, K. The Acropolis. Ekdotike Athenon, 2011.

Çevirmen Hakkında

Orhan Can Çalışkan
Benim adım Orhan. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık okuyorum. Yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Tarihi ve onunla ilgili her şeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark Fransa'da yaşayan bir tarih yazarıdır. Özel ilgi alanları çömlekçilik, mimari, dünya mitolojisi ve bütün medeniyetlerin paylaştığı ortak fikirleri keşfetmektir. Siyaset Felsefesi üzerine yüksek lisans yapmıştır ve WHE'de Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Ekim 29). Karyatid Sütunları [Caryatid]. (O. C. Çalışkan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10243/karyatid-sutunlar/

Chicago Style

Cartwright, Mark. "Karyatid Sütunları." Çeviren Orhan Can Çalışkan. World History Encyclopedia. Son düzenleme Ekim 29, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10243/karyatid-sutunlar/.

MLA Stili

Cartwright, Mark. "Karyatid Sütunları." Çeviren Orhan Can Çalışkan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 29 Eki 2012. Web. 05 Şub 2023.