Karyatid Sütunları

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Orhan Can Çalışkan tarafından çevrildi
29 Ekim 2012 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, İspanyolca
X
Caryatids of the Erechtheion (by Dennis Jarvis, CC BY-NC-SA)
Eretheyon Tapınağı, Karyatid Sütunları
Dennis Jarvis (CC BY-NC-SA)

Karyatid, ayakta duran kadın figürü şeklini alan mimari bir sütuna verilen isimdir. İlk örnekler antik Yunan mimarisinden geliyor ve gerçekten de en ünlü örnekler Atina Akropolisi'ndeki Erehteyon'un güney verandasında, orijinalleri şu anda kentin Akropolis Müzesi'nde bulunuyor.

Adı ve Kökeni

Karyatid terimi ilk olarak M.Ö. 4. yüzyılda ortaya çıkmış ve Vitruvius tarafından Lakonya'daki Karyai'ye atıfta bulunarak, kadınların Artemis onuruna kafalarında bir sepet dengeleyerek dans ettikleri ve Karyatidlerin Arkaik mimaride kullanıldığı yerlerde icat edilmiştir. Bunlar, Arkaik dönem boyunca yaygın olan ve İyon mimarisinde sütun olarak kullanılan hem erkek hem de kadın figürlerinin daha önceki korai heykellerinin bir evrimiydi. Bunlar, sütun tasarımında sıklıkla hayvan figürleri kullanan Farsça sütunların bir evrimiydi.

EN ÜNLÜ KARYATİDLER, ATİNA AKROPOLİSİ'NDEKİ EREHTEyON SUNDURMASININ ÇATISINI DESTEKLEYEN ALTI KİŞİDİR.

M.Ö. 6. yüzyıla ait arkaik Karyatidler genellikle Delfi ve Olimpia gibi dini tapınaklarda belirli devletlerden gelen teklifleri barındırmak için inşa edilen, Hazine binalarının verandalarında kullanılmıştır. Delfi'deki en önemli hazine Sifniler'dendi (M.Ö. 525) ayrıca bu ve diğer en az iki hazinede Karyatidler vardı. Bu dönemin karyatidleri, sütun sermayesi ile birleşmeyi kolaylaştırmak için genellikle başın üstünde kısa bir sütun tamburuna sahiptir.

Erehteyon

En ünlü Karyatidler, Atina Akropolisi'ndeki Erehteyon'un sahte güney sundurmasının çatısını destekleyen altı kişidir. Bu bina M.Ö. 421-406 yılları arasında Perikles'in büyük şehir mimarisini gençleştirme projesinin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Erehteyon, Athena'nın eski ahşap kült heykeline ev sahipliği yapmak için inşa edilmiş, aynı zamanda Erechtheus (Atina'nın efsanevi kralı), kardeşi Boutes, Hephaistos ve Poseidon'un kültleri için bir merkez görevi görmüştür. Karyatidler, Klasik heykelin temel unsurları haline gelecek özellikleri sergiliyor: ki bunlar vücuda yapışan kıyafetler ('ıslak görünen') ve kalçaların ve bacakların cesur ve daha dinamik bir şekilde konumlandırılması. Her Karyatid aynı elbiseyi giyse de - kuşaklı bir Doric peoplos ve kısa himation - her biri benzersiz bir şekilde işlenmiştir, özellikle karmaşık örgülü saç stillerinde (en iyi arkadan görülür) göze çarpan bir özelliktedirler. Figürlerin kolları ne yazık ki kaybolmuştur, ancak Roma nüshaları sağ ellerinde phialai - libasyon dökmek için sığ kaplar - tuttuklarını gösterirken, sol elleri bornozlarını hafifçe kaldırmışlardır. Bilim insanları, büyük olasılıkla Phidias'ın öğrencisi ve meslektaşı Alcamenes'in atölyesinden farklı sanatçılar tarafından oyulduklarına inanıyorlar.

The Erechtheion, Athens
Erehteyon, Atina
Mark Cartwright (CC BY-NC-SA)

İlginçtir ki, Erehteyon'un girişi, efsanevi kral Kekrops'un mezarı olduğuna inanılan şeyin üzerinde durmaktadır ve belki de Karyatidler ve onların libasyon gemileri bu gerçeğe bir övgü niteliğindedir - libasyonlar dini bayramlar sırasında ölülere bir teklif olarak toprağa dökülmüştür. Şimdiki akropoldeki Karyatid sütunları kopyadır, orijinallerin beş tanesi Atina Akropol Müzesi'nde bulunur ve diğeri Londra British Museum'da bulunur.

Bibliografya

  • Boardman, J. Greek Sculpture The Archaic Period. Thames & Hudson, London, 2005
  • Boardman, J. Greek Sculpture The Classical Period. Thames & Hudson, London, 2005
  • Green, P. The Parthenon. Newsweek Book Division, New York, 1973
  • Papathanassopoulos, G. The Acropolis. Krene Editions, Psychico, 2006
  • Servi, K. The Acropolis. Ekdotike Athenon, 2011.
Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Orhan Can Çalışkan
Benim adım Orhan. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık okuyorum. Yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Tarihi ve onunla ilgili her şeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Ekim 29). Karyatid Sütunları [Caryatid]. (O. C. Çalışkan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10243/karyatid-sutunlar/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Karyatid Sütunları." tarafından çevrildi Orhan Can Çalışkan. World History Encyclopedia. Son güncelleme Ekim 29, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10243/karyatid-sutunlar/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Karyatid Sütunları." tarafından çevrildi Orhan Can Çalışkan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 29 Eki 2012. İnternet. 26 May 2024.