Byodo-in Tapınağı

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Hazar Kafar tarafından çevrildi
26 Mayıs 2017 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce
X
Phoenix Hall, Byodo-in, Uji (by Martin Falbisoner, CC BY-SA)
Phoenix Salonu, Byodo-in Tapınağı, Uji
Martin Falbisoner (CC BY-SA)

Byodo-in, önemli mahkeme yetkilisi ve vekil olan Fujiwara no Yorimichi tarafından MS 1052'de kurulmuş, Kyoto'nun güneyindeki Uji'de bulunan bir Budist tapınağı kompleksidir. Büyük Phoenix Salonu, Heian Dönemi'nden (MS 794-1185) kalan en iyi mimari örneklerden biridir ve genellikle Japonya'daki en güzel bina olarak bilinir. Byodo-in, Japonya'nın Ulusal Hazinesi olarak listelenmiştir ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir.

Kuruluş ve Amaç

Tapınak, 1052 yılında, Heian Dönemi'nde Japon hükümetine baskın gelen güçlü Fujiwara klanının lideri Fujiwara no Yorimichi (992-1074) tarafından kuruldu. Yorimichi aslında, hayatının sonlarında Budizm'e dönen ve MS 998'de orada zengin bir villa inşa eden meşhur babası Fujiwara no Michinaga'nın (966-1028) mülklerinden birine inşa etmiştir. Yapının tamamlanma tarihi Budizm için önemlidir, çünkü o yılın, yönetici sınıf arasındaki çöküşün Budizm'in çekiciliğini olumsuz etkileyeceği ve halk arasında bir karamsarlık duygusuna neden olacağı bir dönemin sonu ve yeni bir dönemin başlangıcı olduğuna inanılıyordu. Şimdi, her zamankinden daha fazla etkileyici bir Budist tapınağına ihtiyaç duyulacaktı.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Tapınak Kompleksi

Site, o zamanlar Heiankyo ve Japonya'nın başkenti olarak bilinen Kyoto'nun güneyinde, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyen aristokratlar için popüler bir bölgede yer almaktadır. Byodo-in aslen, Budizm'in hangi dalı ne olursa olsun Cennet'e gelen herkesi karşılayan Budist bodhisattva Amida'ya (aka Amitabha) adanmıştı. Bu nedenle, ismi 'eşit' anlamına gelen Byodo olarak konuldu. Site bugün ortak bir Jodo-Tendai tapınağıdır. Komplekste bir kerede yaklaşık 30 bina vardı, ancak bunlar yangınla yok edildi, böylece yalnızca çanı Ulusal Hazine olarak kayıtlı bir çan kulesi olan Phoenix Salonu ve Kannon’un on bir yüzlü ahşap heykeli ile Kannon-do Salonu, Heian döneminden bugüne kadar sağlamlığını korumuştur. Kompleksin bahçeleri, Japonya'nın tarihi bir yeri ve güzellik noktası olarak kullanılmaktadır.

PHOENİX SALONUNUN GENEL VE AMAÇLANMIŞ ETKİSİ, BİR DERECEYE KADAR BUDİST CENNETİNİN İHTİŞAMINI TEKRARLAMAKTI.

Phoenix Salonu

MS 1053'te hizmete giren Phoenix Salonu (Hoo-do), orijinal olarak Amida Salonu olarak adlandırılıyordu, ancak binanın kiremitli eğimli çatılarının bir kuşun kanatlarına benzemesi nedeniyle yeni adını almıştır. Merkezi çatının her iki ucunda yaldızlı bronz bir anka kuşu heykeli bulunmaktadır; ikisi de Ulusal Hazinedir. Dışarıdan iki katlı gibi görünse de tek katlı olan büyük merkezi binada, Amida Nyorai'nin (Amitabha Tathagata) devasa yaldızlı ahşap bir heykeli bulunmaktadır. Figür 2.4 metre (7.8 ft) yüksekliğindedir ve 52 takipçisinin heykelleri, dua eden, dans eden ve müzik aletleri çalan bodhisattvalar ve odanın beyaz duvarlarına yapıştırılmış yaldızlı meleklerin heykelleriyle çevrili olarak tasvir edilmiştir. Heykeller, Heian Dönemi'nin ünlü heykeltıraşlarından Jocho tarafından yapılmıştır ve Amida, Japonya'nın bir başka Ulusal Hazinesidir.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Toplam 14 adet ve yine Ulusal Hazineler olarak kayıtlara geçen dekoratif kapı panelleri ve duvar resimleri, Amida'nın yeryüzüne inişinin ve ölü ruhların Cennet'e davet edilmesinin çeşitli sahnelerini sergilemektedir. Amida'ya çok sayıda aziz ve koruyucu figür eşlik etmektedir ve sanat, Çinlilerin tarzındaki figürlerin ve Japon manzaralarının tipik karışımını sergiliyor. Son olarak, Salonun tavanına, sekiz yapraklı bir çiçeğe benzetmek için yapılmış büyük bir merkezi bronz ayna ve merkezi aynadan daha küçük 86 bronz ayna hakimdir.

Phoenix Hall, Byodo-in
Phoenix Salonu, Byodo-in Tapınağı
663highland (CC BY-SA)

Merkez binadan, iki kanat (Yokuro), bir nilüfer gölünün kıyısı boyunca simetrik olarak uzanan kapalı ve yükseltilmiş yürüyüş yolları oluşturur. Merkez salonun arkasından çıkan üçüncü, daha kısa bir kanat, Biro vardır. Phoenix Salonu, 47 metre (154 ft) uzunluğunda ve 13,5 metre (44 ft) yüksekliğindedir. Bina doğuya, geleneksel olarak Amida'nın Saf Toprak cennetine bakmaktadır.

Reklamları Kaldır
Advertisement

Tüm bu mimari ve sanatsal ihtişamın genel ve amaçlanmış etkisi, bir dereceye kadar Cennette hayal edilen ihtişamları çoğaltmaktır. Mimari tasarımın uyumu, nilüfer havuzundaki yansıma, yaldızlı heykeller ve tavan aynalarında yansıyan mum ışığı belli bir estetik etki için üretilmiştir. Bir Heian Dönemi kitabının belirttiği gibi, "Gokuraku'nun [cennetin] varlığından şüpheleniyorsanız, Uji'deki Tapınakta dua edin." (Zoku Honcho Orai Den). Phoenix Salonu, Japonya'daki sonraki birçok Amida tapınağı ve Saf Toprak bahçesi için bir model haline geldi ve bugün, Japonya'nın Y10 madeni paralarında olduğu gibi, ülkedeki en tanınmış ve saygın binalardan biri olmaya devam etmektedir.

This content was made possible with generous support from the Great Britain Sasakawa Foundation.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Hazar Kafar
Merhaba ben Hazar. Dumlupınar Üniversitesi'nde mütercim tercümanlık öğrencisiyim. Ana dili Türkçe olan biriyim ve aynı zamanda Fransızca öğreniyorum. İkinci dilimi geliştirmek ve başarılı bir tercüman olmak istiyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2017, Mayıs 26). Byodo-in Tapınağı [Byodo-in]. (H. Kafar, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15979/byodo-in-tapnag/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Byodo-in Tapınağı." tarafından çevrildi Hazar Kafar. World History Encyclopedia. Son güncelleme Mayıs 26, 2017. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15979/byodo-in-tapnag/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Byodo-in Tapınağı." tarafından çevrildi Hazar Kafar. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 26 May 2017. İnternet. 20 May 2024.