Lindow Adamı

Tanım

Maisie Jewkes
tarafından yazıldı, Berkcan Ulutürk tarafından çevrildi
22 Temmuz 2013 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
The Lindow Man (by Trustees of the British Museum, Copyright)
Lindow Adamı
Trustees of the British Museum (Copyright)

Lindow Adamı (resmi olarak Lindow III), İngiltere'nin Cheshire kentinde bir turba bataklığında korunmuş olarak bulunan bir erkek vücudunun üst yarısıdır.

Lindow Moss'taki turba bataklıkları, son buzul çağına kadar uzanıyor ve eriyen buz deliklerinden oluşuyor; şimdi orijinal boyutlarının onda biri kadarlar. Bataklıklar genellikle organik maddelerin, özellikle insan kalıntılarının asidik, soğuk ve oksijenden yoksun olmasına yol açar. Derinin kahverengi rengi, kösele dokusu ve bataklıkta korunan insan kalıntılarının görünümü, bataklıklarda büyüyen ve ölünce bronzlaşma sürecine neden olan bir madde salan bir tür yosundan kaynaklanmaktadır.

1980'lerde, Lindow Moss'ta bir turba öğütme değirmenindeki işçiler tarafından bir dizi buluntu yapıldı (o zamanlar turba yakıt olarak hasat ediliyordu). Bu keşifler, insan anatomisinin küçük parçalarıydı, örneğin Lindow Kadını olarak bilinen bir kafa ve diğer bireylerin birkaç uzuvları. Bu bulgular, Lindow Kadını'nın başı ve farklı insanlara ait birçok uzuv gibi insan anatomisinin küçük parçalarını içeriyordu. Bu keşiflerin en ünlüsü, en büyüğü ve en önemlisi, MS 1984 yazında bulunan ve Lindow Adamı olarak adlandırılan bir erkek vücudunun üst yarısıdır (alt yarısı muhtemelen bir kazıcı bataklığı kestiğinde kaybolmuştur). Bu örnekte göze çarpan ve inceleme için önemli olan şey, saçının, derisinin ve birkaç bütünleyici organının korunmuş olmasıdır. British Museum uzmanlarının liderliğindeki bir ekip, turbanın gövdesini ve çevresini bir bütün olarak ele geçirdi ve araştırma için nakletti. Laboratuarda güvenli olduğu zaman, analizin odak noktası oldu ve büyük bir heyecana neden olarak benzeri görülmemiş bir araştırma olarak tarihe geçti.

Laboratuvarda güvenli olduğu zaman, analizin odak noktası oldu ve büyük bir heyecana neden olarak benzeri görülmemiş bir araştırma.

Sakal, favoriler ve bıyık, vücudun erkek olduğunu anında ortaya çıkardı. Üst kol kemiğinin uzunluğu hesaplanarak 1.68 m ile 1.73 m boyunda olduğu tahmin edildi. Ayrıca, 64 kg ağırlığında iyi bir vücuda sahipti. Öldüğünde yaklaşık 25 yaşındaydı ve MÖ 2 ile MS 119 yılları arasına tarihlenen radyokarbondu. Tilki kürkünden bir kol bandı dışında çıplaktı. Araştırmacılar, taramalı elektron mikroskobu kullanılarak saçının ve sakalının makasla kesildiğini keşfetti. Tamamı manikürlü olan tırnaklarından yola çıkarak herhangi bir kaba iş ya da ağır iş yapmadığı düşünülmektedir. Bataklıktaki asit dişlerindeki tüm mineyi çıkarmış olsa da, görünür boşluklar yoktu ve geriye kalanlar normal görünüyordu. Genel olarak oldukça sağlıklı görünüyor, ancak hafif osteoartrit ve parazit solucan istilası vardı. Hatta '0' olan kan grubu bile keşfedildi. Üst sindirim sisteminde bulunan yiyecek kalıntıları, son yemeğinin buğday ve arpadan yapılmış bir ızgara kek olduğunu gösteriyordu.

Ölüm nedenleri bilim adamları arasında tartışmalara neden olmuştur. Başın tepesine ağır ve keskin bir silahla iki kez darbe ve ayrıca boğaza bıçak darbesi izleri vardı. Ayrıca kırık bir kaburga da sırtına aldığı darbenin bir kanıtıydı. Boynunda, onu boğmak için kullanılmış olabilecek ince bir ip vardı, ancak bazıları dekoratif bir şekilde düğümlendiği için bunun sadece bir kolye olduğunu iddia etti. Öldükten sonra bataklığa yüzüstü yerleştirilmişti. Bu korkunç ölüm, ritüel bir öldürme, belki de Druidler tarafından gerçekleştirilen bir insan kurbanı olabilirdi. Alternatif olarak, bir suçlu olduğundan infaz edilmiş, hırsızlar tarafından öldürülmüş veya önemli bir kişilik olduğundan, düşmanları tarafından öldürülmüş olabilirdi. Neden öldüğünü kesin olarak bilmek neredeyse imkansız, ancak Lindow Adamı değerli bilgiler sağladı ve diğer tüm eski insanlardan daha fazla teste tabi tutuldu.

Büzülmeyi önlemek için bir polietilen glikol karışımına daldırılarak ve daha sonra streç filme sarılarak, dondurularak ve son olarak kurutularak muhafaza edildi. Şimdi British Museum'da sergileniyor.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Berkcan Ulutürk
I am a student at Kutahya Dumlupınar University. I love translation and that's because my department is Translation and Interpreting. Besides, I love learning something new especially languages. History has always been interesting to me as long as I know myself.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Jewkes, M. (2013, Temmuz 22). Lindow Adamı [Lindow Man]. (B. Ulutürk, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12077/lindow-adam/

Chicago Formatı

Jewkes, Maisie. "Lindow Adamı." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. Son güncelleme Temmuz 22, 2013. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-12077/lindow-adam/.

MLA Formatı

Jewkes, Maisie. "Lindow Adamı." tarafından çevrildi Berkcan Ulutürk. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 22 Tem 2013. İnternet. 23 Haz 2024.