Zakros Bölgesi

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Orhan Can Çalışkan tarafından çevrildi
14 Haziran 2012 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca, Ukrayna
X
Minoan Rock-Crystal Vase (by Bernard Gagnon, CC BY-SA)
Minos Taş-Kristal Vazosu
Bernard Gagnon (CC BY-SA)

Zakros (veya Kato Zakros) Girit'in güneydoğusunda dağlarla çevrili korunaklı bir körfezde, ideal bir konumda yer alıyor ve Knossos, Phaistos ve Malia'dan sonra dördüncü en büyük Minos yerleşim yeri olarak biliniyordu. Antik ismi kayboldu ve şimdiki isim en yakın yerel kasabadan geliyor. Neolitik çağlardan beri iskan edilen yerleşim, MÖ 2000'den MÖ 1450'ye kadar olan saray döneminde en büyük etkisini elde etmiştir. Bereketli topraklar, büyük saray benzeri binalardan, yüzlerce gıda depolama kavanozu ve Linear A tabletlerinden anlaşılacağı gibi iyi refahı getirdi. yönetim için kullanılmıştır. Kato Zakros sarayı muhtemelen Thera yanardağının patlamasıyla tahrip oldu, ancak bunun tarihi çok tartışmalı ve MÖ 1450'de terk edildi ve çevredeki yerleşimler de MÖ 1330'da terk edildi.

Bölgede ilk olarak 1901 yılında Atina İngiliz Okulu'ndan D. Hogarth tarafından kazı yapılmış, ve ardından bir daha 1961'den itibaren Nikolaos Platon'un gözetiminde kazı yapılmıştır, Girit Antikalarının Eforu (Ephor of Cretan Antiquities). Kazılarda birçok tipik Minos mimari özelliğini sergileyen büyük bir saray kompleksi ve çevresindeki yerleşim yeri keşfedilmiştir. Bunlar arasında büyük bir merkez mahkeme (30x12m), ikincil mahkemeler, sütunlar, ışık kuyuları, anıtsal basamaklı bir giriş, parlak havzalar (çökük odalar), depolama dergileri, arşiv odaları, ikinci kata merdivenler ve büyük kaldırım taşları ve kırmızı sıva boşlukları bulunan kaldırımlar bulunmaktadır. Bazı odalar ayrıca, spiraller, çift eksenler ve kutsama boğa boynuzlarını tasvir eden Knossos'takilere benzeyen (ancak miktar olarak daha az) fresklerle kaplıydı. Zakros sahasına özgü, içine inen yedi basamaklı ve aslen sütunlarla çevrili büyük bir dairesel sarnıç (5m çapında) bulunmaktadır. Saray kompleksinin etrafındaki geniş yerleşimde ilginç ve eşsiz bir bulgu, belki de metalurji için kullanılmış dört egzoz kanalına sahip büyük bir fırın bulunuyor.

Zakros Minoan Site
Zakros Minos Yerleşkesi
Jenny Hemming (CC BY-NC-SA)

500'den fazla büyük depolama kavanozun (Pitos), 50'nin üzerinde ince taş vazonun, mühürlerin ve Linear A tabletlerin, Fildişi ve bronz külçelerin, feda şarabı için vazolar ve ritonların (hayvan figürlü içki kabı) hepsinin varlığı gösteriyor ki, Minos Girit'indeki diğer şehirlerde olduğu gibi bu bölge refah sahibi bir güç ve ticari bir merkezdi. Sadece yerel olarak değil, anakara Yunanistan'daki Kiklad adaları, Mısır ve Mora Yarımadası'na ticaret bağlantıları ile bu güce ve konuma sahipti Zakros. Dikkat çeken diğer arkeolojik buluntular ince altın takı parçaları, Deniz tarzı çanak çömlekler ve boğa başı ve oyulmuş kase gibi altın objelerdir.

Bibliografya

Dünya Tarihi Ansiklopedisi bir Amazon İştirakidir ve uygun kitap satın alımlarından komisyon kazanır.

Çevirmen Hakkında

Orhan Can Çalışkan
Benim adım Orhan. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim Tercümanlık okuyorum. Yeni şeyler öğrenmek istiyorum. Tarihi ve onunla ilgili her şeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2012, Haziran 14). Zakros Bölgesi [Zakros]. (O. C. Çalışkan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10780/zakros-bolgesi/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Zakros Bölgesi." tarafından çevrildi Orhan Can Çalışkan. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 14, 2012. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-10780/zakros-bolgesi/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Zakros Bölgesi." tarafından çevrildi Orhan Can Çalışkan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 14 Haz 2012. İnternet. 25 May 2024.