Oyun incelemesi: Bir Veba Masalı: Masumiyet

Makale

Jan van der Crabben
tarafından yazıldı, Mustafa Aykol tarafından çevrildi
24 Eylül 2019 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce
X

Bir Veba Masalı: Masumiyet, etkileşimli hikaye anlatımının gerçek bir şaheseridir. Video oyunu (Amazon'daki konsol versiyonları, Steam'deki PC versiyonu) oyuncuyu ortaçağ Fransa'sına geri götürüyor. Ülke’nin başı hem Yüz Yıl Savaşları hem de Kara Veba ile dertte. Oyuncu, Engizisyon tarafından vahşice öldürülen yerel bir soylu ailenin genç kızı Amicia de Rune'u kontrol ediyor. Yetim ve evsiz, "Prima Makula" adlı gizemli bir hastalığa yakalanan beş yaşındaki kardeşi Hugo de Rune'ye bakıyor.

Engizisyondan kaçan iki çocuk (Hugo'nun peşindedir), onları veba için suçlayan yerel kasaba halkı tarafından yağmalanır ve insanları canlı canlı yiyen ama ateşten korkan milyarlarca sıçandan sağ çıkmak zorunda kalırlar.

Amicia and Hugo de Rune
Amicia ve Hugo de Rune
Jan van der Crabben (CC BY-NC-SA)

Bu, gizlice girmenin ve düşmanlardan kaçınmanın savaşmaktan daha önemli olduğu bir hayatta kalma oyunudur. Amicia'nın tek silahı, Engizisyon şövalyelerine karşı sınırlı kullanımı olan sapanı. Oyun açıkçası yetişkinlere hitap ediyor ve hem görsel hem de duygusal hikaye anlatımı açısından hem korkutucu hem de bazen rahatsız edici olduğu için çocuklara tavsiye etmiyorum.

Grafik

Oyunun Orta Çağ'ın sonlarında güney Fransız Guyenne bölgesini tasviri çok inandırıcı, güzel ve çok karamsar. Ortaçağ dünyasının tasviri çok özgün gibi görünse de, oyunun vebanın gerçekçi bir tasviri olmadığını zaten tahmin etmişsinizdir; milyarlarca sıçan, yüzlerce domuz leşinin bir ev gibi yığıldığı bir sahne ya da binlerce ölünün (ve milyonlarca sıçanın) olduğu bir savaş alanı olsun, her şey zirvede. Ayrıca, (çok fazla açığa vurmak istemeden) doğaüstü şeyler de oluyor.

Rats in A Plague Tale: Innocence
Bir Veba Masalındaki Fareler: Masumiyet
Jan van der Crabben (CC BY-NC-SA)

Oyundaki fareler, kendilerine ışık aurası olmadan giren herkesi canlı olarak yiyecektir. Kahramanlarımız yer altı mezarlarından, savaş alanlarından, mağaralardan geçmek zorunda... hepsi farelerle dolu. Yanan çubuklar, stratejik olarak yerleştirilmiş lambalar ve simya iksirleri onları kurtarmaya gelir.

Daha sonra, çocuklar simyaya erişirler ve Amicia'nın ışık yaratan (fareleri uzaklaştırmak için), ateşi söndüren (farelerin gelmesine izin vermek için) veya muhafızların uykuya dalmasını sağlayan iksirler yapmasına izin verir. Fareler arasında gezinmek oyunun zorluklarından biridir.

Hissettiklerim

Duygusal olarak, oyun gerçekten parldııyor. Bu saçma sapan bir öldürme oyunu değil, bir aile, dostluk ve insan ilişkileri hikayesidir. Bir noktada Hugo, Amicia'nın kendisine yalan söylediğini öğrenir, ancak daha beş yaşında olduğu için, Amicia'nın yalnızca onu korumak istediğini anlamaz... ki bunun korkunç sonuçları olur.Bu, kötü şeyler olduğunda oyuncunun gerçekten üzüldüğü birkaç oyundan biridir.

Ramparts of a Medieval City in A Plague Tale: Innocence
Bir Veba Masalında Bir Orta Çağ Şehrinin Surları: Masumiyet
Jan van der Crabben (CC BY-NC-SA)

Amicia ve Hugo, oyun boyunca kendilerine yardımcı olacak yeni arkadaşlar edinirler. İksirler, patlayıcılar ve zehirler yaratmalarına yardım eden genç bir simya öğrencisi vardır. İki hırsız onlara katılır ve bir Fransız ordusu kampından kaçmalarına yardım eder. Bir demircinin oğlu onlara inanılmaz gücünü verir.

İlginç olan, "iyi adamların" hepsinin, ağır zırhlı şövalyelere karşı savaşan çocuklar olmasıdır. Kafa kafaya bir şansları olmayacaktı, bu yüzden hayatta kalmanın tek yolu onları alt etmek.

Exploring a Battlefield
Bir Savaş Alanı Keşfetmek
Jan van der Crabben (CC BY-NC-SA)

Ses

Ekran görüntülerinden de görebileceğiniz gibi oyunun grafikleri harika. Oyunun gerçekten parladığı yer, sesidir. Müzik, melankolik veya ürkütücü melodiler, riffler ve ses manzaraları ile ağırlıklı olarak çello odaklı. Gerçekten çok atmosferik!

Ek olarak, seslendirme harika, en azından oyunun İngilizce versiyonunda. Oyundaki karakterler otantik hissettiriyor, özellikle beş yaşındaki Hugo son derece inandırıcı olarak öne çıkıyor. Ne Fransızca ne de Almanca seslendirme ne yazık ki özellikle iyi.

Özet

Özetle, bu oyunu şiddetle tavsiye ederim. Fareler konusunda çekingen olmadığınız ve biraz kanla başa çıkabildiğiniz sürece, bu oyun mükemmel bir etkileşimli hikaye anlatımı deneyimidir. Orta çağ ortamı inanılır (ama gerçekçi değil) ve gerçekten melankolik ve ürkütücü bir dünyaya taşınacaksınız.

Çevirmen Hakkında

Mustafa Aykol
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde Mütercim-Tercümanlık bölümünde lisans öğrencisiyim. Fransızca eğitimi dışında İngilizce de almakta ve çeviriler yapmaktayım aynı zamanda Turizm ile ilgileniyorum.

Yazar Hakkında

Jan van der Crabben
Jan, World History Encyclopedia'nın Kurucusu ve CEO'su olup, kar amacı gütmeyen şirkete, kültürel mirasa sahip insanları bir araya getirme ve dünya çapında tarih eğitimini geliştirme misyonunu en iyi şekilde yerine getirme konusunda liderlik etmektedir. King's College'dan Savaş Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Crabben, J. v. d. (2019, Eylül 24). Oyun incelemesi: Bir Veba Masalı: Masumiyet [Game Review: A Plague Tale: Innocence]. (M. Aykol, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/2-1450/oyun-incelemesi-bir-veba-masal-masumiyet/

Chicago Formatı

Crabben, Jan van der. "Oyun incelemesi: Bir Veba Masalı: Masumiyet." tarafından çevrildi Mustafa Aykol. World History Encyclopedia. Son güncelleme Eylül 24, 2019. https://www.worldhistory.org/trans/tr/2-1450/oyun-incelemesi-bir-veba-masal-masumiyet/.

MLA Formatı

Crabben, Jan van der. "Oyun incelemesi: Bir Veba Masalı: Masumiyet." tarafından çevrildi Mustafa Aykol. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 24 Eyl 2019. İnternet. 26 May 2024.