Koya Dağı

Tanım

Mark Cartwright
tarafından yazıldı, Alper Gedik tarafından çevrildi
02 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı
Diğer dillerde mevcut: İngilizce, Fransızca
X
Danjo Garan, Mount Koya (by 663highland, CC BY-SA)
Danjo Garan, Koya Dağı
663highland (CC BY-SA)

Japonya'da, Osaka'nın güneyinde, Wakayama Eyaletinde bulunan Koya Dağı (namıdiğer Koyasan), Şingon Budizminin merkezi olarak bilgin keşiş Kukai tarafından MS 819'da kurulan bir tapınak kompleksinin yeridir. Dağın eteklerinde, yamaçlarında ve deniz seviyesinden 820 metre (2.690 ft) yükseklikteki en yüksek platoda tapınaklar ve kutsal yapılar bulunmaktadır. Koya Dağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir.

Şingon Budizmi

Kukai (MS 774-835), Japonya'da Şingon Budizmini kuran bir bilgin, şair, heykeltıraş, keşiş ve keramet sahibiydi. Kukai, Çin'de Ching Lung (Yeşil Ejderha) Tapınağı'nın başrahibi Hui-kuo'dan eğitim gördü, ustanın halefi olarak seçildi ve uygun şekilde inisiye edildi. Böylece, Ezoterik Budizm veya mikkyo'nun bir savunucusu oldu; ki bu, inisiye olanların dünyevi yaşamlarından vazgeçip, yalnızca bir manastırda ikamet edenlerin Buda'yı tanıyabileceği ve böylece aydınlanmaya ulaşabileceği anlamına geliyordu.

KOYA DAĞI, M.S 1872'YE KADAR KADINLARIN ERİŞİMİNDE OLMAMASINA KARŞI YAKIN ZAMANDA POPÜLER BİR HACILIK BÖLGESİ HALİNE GELDİ.

Kukai'nin Çin'de (Quen-yen olarak bilinen) incelediği Şingon (veya 'Gerçek Söz') Tarikatı güney Hindistan'da ortaya çıkmıştı. Budist öğretilerinin kozmik Buddha Mahavairocana'dan (Dainichi'den Japonlara) geldiğine karar verdi. En önemlisi, Şingon Budizmi, bir bireyin kendi yaşamı boyunca aydınlanmaya ulaşabileceğini ve ölümü beklemesine gerek olmadığını öne sürdü. Ritüeller, vücut çeşitli duruşlarda tutulurken yapılan meditasyonu, kutsal el hareketlerini (mudralar) ve gizli formüllerin veya mantraların tekrarını içeriyordu. Duanın gücüne büyük önem verildi.

Koya Dağı Manastırı

MS 819'da Kukai, o zamanki başkent Heiankyo'dan (Kyoto) 80 km (50 mil) uzaktaki modern Wakayama Eyaletindeki Koya Dağı'nda ezoterik öğreti için bir merkez oluşturdu. Efsaneye göre keşiş, dağ yamaçlarında bir beyaz ve bir siyah köpekli bir avcıyla tanıştıktan sonra burayı seçti. Bu figür, Şinto kami'nin veya Koya Dağı'nın ruhunun oğluydu ve eski Japonya'da iki din arasındaki geleneksel olan bir arada yaşamayı vurgulayan bir hikayede Kukai'ye Budist tapınağını orada inşa etme izni verdi. Şinto tanrıçası hala dağın zirvesindeki Niutsushime Jinja ve tabandaki Niukanshofu tapınağı tarafından temsil edilmektedir.

Kongobu-ji, Mount Koya.
Kongobu-ji, Koya Dağı.
663highland (CC BY-SA)

Tapınak kompleksi bugün hala Şingon Budist Tarikatı'nın merkezidir. Burada, eğitimli dindarlar aydınlanmaya ulaşabileceklerdi ve bu, sutraların ömür boyu incelenmesiyle değil, Buda'nın öğretilerinin biçimlendirilmiş görsel temsili olan mandalaları görerek olacağı vaat edildi. Sadece bilginler ve keşişler için bir üs olmakla kalmayıp, Koya Dağı kısa sürede popüler bir hac yeri haline geldi, ancak MS 1872'ye kadar kadınların erişimine açık değildi.

Kukai ayrıca, söylenene göre çoğu keşişin bir mucize gerçekleştirdiği yerlere inşa edilmiş ve 88 tapınağa kadar uzanan 1.600 km'lik (1.000 mil) bir çember olan Japonya'daki en uzun ve en ünlü bir hac rotasını oluşturdu. Kukai MS 835'te öldü - o günü önceden tahmin etmişti - ve Koya Dağı'ndaki bir mezara gömüldü. MS 921'de Kukai'ye imparator tarafından ölümünden sonra 'Yasayı Yaymanın Büyük Öğretmeni' anlamına gelen Kobo Daishi unvanı verildi.

Mimari Açıdan Önemli Olaylar

Jison-in pagodası(tapınağı), dağ tabanındaki tapınak kompleksinin bir parçasıdır ve yol boyunca çeşitli kutsal alanlarda durarak yamaçları saran Choishimichi hac yolunun başlangıcını işaret eder. Yürüyüş 8 saat sürüyor ve inananlar, dua ederken durmaları gereken 180 taş işaretini takip ediyor. Dağın ortasında, iki katlı Offertory binası, ahşap köprüsü, sazan göleti ve bir torii (Şinto tapınağına giden bir geçit) veya kutsal kapısı olan Şinto Niutsushime tapınağı bulunur.

Daito Pagoda,  Mount Koya
Daito Pagoda, Koya Dağı
663highland (CC BY)

Dağın tepesinde bir plato üzerinde Kukai tarafından yaptırılan orijinal tapınak alanı var. Danjo Garan bölgesinde bir anma salonu, üç pagoda ve kötü ruhları kovmak için Nio koruyucu heykelleriyle büyük Daimon Kapısı dahil 20 yapı bulunur. Buradaki ana pagoda, etkileyici çift çatısı ve Şingon Budizmini gösteren iç mandalaları ile Daito Pagoda'dır. İlk olarak MS 819'da inşa edilen yapı, yangında tahrip olmuş ancak MS 1937'de yeniden inşa edilmiştir.

Dağın baş tapınağı Kongobu-ji, Danjo Garan yöresinin yanındadır ve burada MS 1932 yılına dayanan bir yeniden yapılanma olan Kondo veya ana salon bulunmaktadır. Öncekilerden farklı olarak, bina herhangi bir yangın çıkması durumunda daha iyi mücadele edebilmek için çatıda iki büyük su kovası ve kalıcı olarak yerleştirilmiş bir merdiven ile donatılmıştır. Burada da Japonya'nın en büyük kaya bahçesi var. Kukai'nin mozolesi ve Torodo anıt salonu da tapınak kompleksinin bir parçasıdır ve Gobyobashi köprüsünden ulaşılır. Köprünün karşısında, mezarın kutsal alanında ziyaretçilerin yemek yememeleri, sigara içmemeleri veya kamera kullanmamaları gerekmektedir. Civardaki diğer dikkat çekici yerler arasında iki Tokugawa mozolesi, birçoğu iyi şans için kırmızı bir önlük giyen yüzlerce bodhisattva Jizo heykeliyle Okunoin Mezarlığı ve küçük Kongo Sammai-in manastırı sayılabilir.

This content was made possible with generous support from the Great Britain Sasakawa Foundation.

Çevirmen Hakkında

Alper Gedik
Hello, my name is Alper Gedik. I am 22 years old. I am a translation and interpreting student. Also, I am a freelance English tutor. I love reading English adventure books and I am interested in history.

Yazar Hakkında

Mark Cartwright
Mark, tam zamanlı yazar, araştırmacı, tarihçi ve editördür. Özel ilgi alanları arasında sanat, mimari ve tüm medeniyetlerin paylaştığı fikirleri keşfetmek yer almaktadır. Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir ve WHE Yayın Direktörüdür.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Cartwright, M. (2017, Haziran 02). Koya Dağı [Mount Koya]. (A. Gedik, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15988/koya-dag/

Chicago Formatı

Cartwright, Mark. "Koya Dağı." tarafından çevrildi Alper Gedik. World History Encyclopedia. Son güncelleme Haziran 02, 2017. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-15988/koya-dag/.

MLA Formatı

Cartwright, Mark. "Koya Dağı." tarafından çevrildi Alper Gedik. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 02 Haz 2017. İnternet. 30 May 2024.