Yakın Doğu (Orta Doğu)

Tanım

Catherine P. Foster
Yazar: , Tercüme Eden: Murat Özkan
tarihinde yayınlandı 28 Nisan 2011
X
translations icon
Diğer dillerde mevcuttur: İngilizce, Malay, Arapça, İtalyan, Ukrayna, Belarusça, Sırpça
Map of Mesopotamia, c. 1400 BCE (by Javierfv1212, CC BY-SA)
Mezopotamya Haritası, MÖ 1400
Javierfv1212 (CC BY-SA)

Yakın Doğu, arkeologlar ve eski tarihçiler tarafından Güneybatı Asya bölgesi (özellikle Akdeniz, Karadeniz, Hazar Denizi, Kızıldeniz) ve Basra Körfezi'nin çevrelediği alanı kapsayan bölge olarak kabul edilmektedir. Günümüzde bu bölge Filistin, Lübnan, Suriye, Türkiye, Ürdün, Irak ve batı İran ülkelerini kapsamaktadır. Bazı bilim adamları Yakın Doğu tanımlarına Kıbrıs ve Transkafkasya'yı (Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan) da dahil eder, ancak bunlar "Doğu Akdeniz" ve "Kafkasya" olarak ayrı biçimde değerlendirilmelidir. Mısır, Yakın Doğu antik tarihi açısından şüphesiz kilit oyuncu olsa da, genellikle Yakın Doğu'nun bilinen klasik tanımlarının dışında tutulur. Modern siyaset bilimciler ve gazeteciler için "Orta Doğu" terimi aynı coğrafi bölgeye atıfta bulunmak için kullanılır. Yakın Doğu, bilinen en eski tarım, yazı ve kentler gibi insanlık tarihi açısından dönüm noktası niteliğinde olduğu ve bunların bu bölgeden türediği için çoğunlukla "medeniyetin beşiği" olarak kabul edilir.

Çevirmen Hakkında

Murat Özkan
Adım Murat ÖZKAN. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık öğrencisiyim. Boş zamanlarımda kitap okumayı ve futbol oynamayı severim. Tarih ve tarihi olaylara karşı çok hevesliyimdir.

Yazar Hakkında

Catherine P. Foster
Catherine Foster is an anthropological archaeologist specializing in the study of the ancient Middle East, and whose research focuses on the everyday life of non-elite households from 5,000 years ago.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Foster, C. P. (2011, Nisan 28). Yakın Doğu (Orta Doğu) [Near East]. (M. Özkan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16/yakn-dogu-orta-dogu/

Chicago Style

Foster, Catherine P.. "Yakın Doğu (Orta Doğu)." Çeviren Murat Özkan. World History Encyclopedia. Son düzenleme Nisan 28, 2011. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16/yakn-dogu-orta-dogu/.

MLA Stili

Foster, Catherine P.. "Yakın Doğu (Orta Doğu)." Çeviren Murat Özkan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 28 Nis 2011. Web. 06 Tem 2022.