Yakın Doğu (Orta Doğu)

Tanım

Joshua J. Mark
Yazar: , Tercüme Eden: Murat Özkan
tarihinde yayınlandı 23 Ekim 2022
X
The Ancient Near East c. 1500-1300 BCE (by Simeon Netchev, CC BY-NC-SA)
Antik Yakın Doğu c. 1500-1300 M.Ö.
Simeon Netchev (CC BY-NC-SA)

Yakın Doğu, arkeologlar ve eski tarihçiler tarafından Güneybatı Asya bölgesi (özellikle Akdeniz, Karadeniz, Hazar Denizi, Kızıldeniz) ve Basra Körfezi'nin çevrelediği alanı kapsayan bölge olarak kabul edilmektedir. Günümüzde bu bölge Filistin, Lübnan, Suriye, Türkiye, Ürdün, Irak ve batı İran ülkelerini kapsamaktadır. Bazı bilim adamları Yakın Doğu tanımlarına Kıbrıs ve Transkafkasya'yı (Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan) da dahil eder, ancak bunlar "Doğu Akdeniz" ve "Kafkasya" olarak ayrı biçimde değerlendirilmelidir. Mısır, Yakın Doğu antik tarihi açısından şüphesiz kilit oyuncu olsa da, genellikle Yakın Doğu'nun bilinen klasik tanımlarının dışında tutulur. Modern siyaset bilimciler ve gazeteciler için "Orta Doğu" terimi aynı coğrafi bölgeye atıfta bulunmak için kullanılır. Yakın Doğu, bilinen en eski tarım, yazı ve kentler gibi insanlık tarihi açısından dönüm noktası niteliğinde olduğu ve bunların bu bölgeden türediği için çoğunlukla "medeniyetin beşiği" olarak kabul edilir.

Bu çeviri, tanımın önceki versiyonuna dayanmaktadır. Mevcut tanımı tercüme etmek isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçin.

Reklamları Kaldır

Advertisement

Çevirmen Hakkında

Murat Özkan
Adım Murat ÖZKAN. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık öğrencisiyim. Boş zamanlarımda kitap okumayı ve futbol oynamayı severim. Tarih ve tarihi olaylara karşı çok hevesliyimdir.

Yazar Hakkında

Joshua J. Mark
Serbest yazar ve yarı zamanlı olarak New York Marist College'da Felsefe bölümü öğretim üyesi olarak çalışan Joshua J. Mark, Yunanistan, Almanya ve Mısır'da yaşadı. Tarih, edebiyat, yazı ve felsefe sahalarında lisans seviyesinde ders vermektedir.

Bu Çalışmayı Alıntıla

APA Style

Mark, J. J. (2022, Ekim 23). Yakın Doğu (Orta Doğu) [Near East]. (M. Özkan, Çevirmen). World History Encyclopedia. alınmıştır https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16/yakn-dogu-orta-dogu/

Chicago Style

Mark, Joshua J.. "Yakın Doğu (Orta Doğu)." Çeviren Murat Özkan. World History Encyclopedia. Son düzenleme Ekim 23, 2022. https://www.worldhistory.org/trans/tr/1-16/yakn-dogu-orta-dogu/.

MLA Stili

Mark, Joshua J.. "Yakın Doğu (Orta Doğu)." Çeviren Murat Özkan. World History Encyclopedia. World History Encyclopedia, 23 Eki 2022. Web. 06 Ara 2022.